فارسی

داستان شیرین نیشکر؛ همکاری روزافزون چین با کشورهای «آسه‌آن»

CMG2022-11-22 16:04:16
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

«نگاه کن این تکه از نیشکر از تکه کناری آن بزرگتر است. این بخاطر این است که از فناوری کنترل بیولوژیکی استفاده کردم.»

«هوانگ یونگ‌جون» کشاورز مزارع نیشکر در روستای «بولی» واقع در استان «گوانگ‌شی» در حال بررسی رشد نیشکرهایش بود که جملات بالا را گفت.

فصل جدید برداشت به زودی فرا می‌رسد و او سرش شلوغ خواهد شد. هوانگ بیش از 20 سال است که نیشکر می‌کارد و والدینش نیز جزو کشاورزان نیشکر بودند. خانواده‌اش بیش از 3.3 هکتار زمین نیشکر در اختیار دارد که از سوی «گروه صنعت شکر آسیای شرقی» حمایت می‌شود. پس از فروش نیشکر به شرکت‌های تولید شکر، درآمد خالص سالانه به طور ثابت به بیش از 100 هزار یوان می‌رسد.

گوانگ‌شی آب و هوایی نیمه استوایی دارد و خاک آن برای کاشت نیشکر مناسب است. تولید نیشکر در این استان بیش از 60 درصد تولید کل چین را به خود اختصاص داده است. در «چونگ‌جوئو» واقع در گوانگ‌شی که به «پایتخت شکر چین» نیز معروف است، حدود 1.2 میلیون کشاورز نیشکر فعالیت می‌کنند. درآمد سرانه سالانه برداشت نیشکر به تنهایی بیش از 8400 یوان است. در سال زراعی 2022/2021، درآمد کشاورزان نیشکر از 10 میلیارد یوان فراتر خواهد رفت.

در کارگاه تصفیه شکر «گروه شکر شرق آسیا» که در پارک صنعتی «چین-تایلند» در چونگ‌جوئو قرار دارد، چندین تکنسین عملیات تجهیزات را با کمک پارامترهای رایانه‌ای در اتاق کنترل مرکزی رصد می‌کنند. ساختمان این کارخانه که حدود 20 هکتار مساحت دارد، از تجهیزات اتوماسیون پیشرفته‌ای برخوردار است به گونه‌ای که تنها حدود 20 نفر در یک شیفت کاری در آنجا حضور دارند.

«سو گوانگ‌شِنگ» مدیر کارگاه تصفیه شکر گفت: این خط تولید می‌تواند روزانه 1200 تن شکر تصفیه شده تولید کند و تعداد کارگران آن در مقایسه با کارخانه‌های سنتی شکر بیش از 70 درصد کاهش یافته است.

پارک صنعتی «چین-تایلند» در چونگ‌جوئو یک ناحیه کلیدی تولید فراملی برای استان گوانگ‌شی به منظور توسعه و گشایش درهای آن به سوی «آسه‌آن» محسوب می‌شود. این پارک صنعتی شماری از صنایع کلیدی از جمله صنعت شکر را در خود جای داده است. پس از تاسیس شرکت‌های مهمی مانند «صنعت شکر آسیای شرقی» و «صنعت شکر چونگ‌جوئو کوفکو (COFCO)»، شرکت‌های بالا دستی و پایین دستی مانند الکل، غذا، کودهای شیمیایی، مخمر، تولید برق، کاغذسازی و فرآوری چوب نیز وارد آن شدند.

«هوانگ چین‌یونگ» معاون دبیر کمیته کاری حزب پارک صنعتی «چین-تایلند» می‌گوید: یک تکه نیشکر پر از گنج است. این تکه نه فقط شکر بلکه محصولات بیشتری تولید می‌کند که باعث ایجاد یک اقتصاد چرخشی در صنعت شکر می‌شود. از تفاله نیشکر یا باگاس برای کاغذسازی، تولید برق و گِل صافی استفاده می‌شود. باگاس همچنین امکان تبدیل شدن به کود را دارد و مولاس‌های زاید را می‌تواند به محصولات مخمری فراوری کرد. پس از آنکه مرکز فاضلاب داخلی و پساب صنعتی پارک صنعتی مذکور با روشی بیوشیمیایی به سطح استاندارد رسید، آنها می‌توانند به آبیاری مزارغ نیشکر ادامه دهند و بهره برداری جامع را محقق سازند.

12全文 2 下一页
Messenger Pinterest LinkedIn