فارسی

صنعت پررونق قارچ «شیتاکه» تقویت‌کننده احیای روستایی در استان «هه‌نان»

CMG2023-11-18 15:56:48
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

بخش «سونگ‌شیان» در شهر «لوئویانگ» استان «هه‌نان» (مرکز چین) قارچ‌های شیتاکه کوچک را به یک صنعت شکوفا تبدیل کرده و موجب تقویت احیای روستایی شده است.

سونگ‌شیان در یک ناحیه کوهستانی واقع شده که تا پیش از یکی از چهار بخش بشدت محروم در استان هه‌نان به حساب می‌آمد.

حالا، سونگ‌شیان یکی از 10 بخش برتر از لحاظ کشت قارچ‌های خوراکی در هه‌نان و بزرگترین پایگاه تابستانی کاشت قارچ شیتاکه در این استان محسوب می‌شود.

«وانگ شوسن» مدیر دفتر امور کشاورزی و روستایی بخش سونگ‌شیان گفت: سونگ‌شیان در میان گونه‌های قارچ‌های خوراکی بر روی قارچ شیتاکه متمرکز شده است.

وی افزود این بخش «منطقه‌ای طلایی» برای رشد قارچ‌های شیتاکه محسوب می‌شود و بیش از 30 سال است که مشغول تولید این قارچ‌هاست.

قارچ‌های پرورش یافته در سونگ‌شیان از کیفیت و ارزش غذایی بالایی برخوردارند.

سونگ‌شیان توسعه صنعت قارچ‌های خوراکی را در اوایل دهه 80 میلادی آغاز کرد. این بخش تدریجا کشت قارچ‌های خوراکی را به یک صنعت پیشتاز برای فقرزدایی تبدیل کرد. در مه 2018 «آکادمی علوم کشاورزی هه‌نان» به کمک این بخش آمد و پروژه‌ای درباره گونه‌های جدید و فناوری‌های کشت استانداردشده قارچ‌های خوراکی راه اندازی و به این ترتیب صنعت قارچ شیتاکه بخش سونگ‌شیان را تقویت کرد.

سونگ‌شیان پنج سال متوالی بسته‌های تشویقی برای صنعت قارچ شیتاکه در نظر گرفته و 120 میلیون یوان (16.4 میلیون دلار) برای انواع تجهیزات و سالن‌های استاندارد پرورش قارچ سرمایه گذاری کرده است.

بیش از 100 هزار نفر از هفت هزار و 500 خانوار متعلق به 167 روستای سونگ‌شیان مشغول فعالیت در حوزه کشت قارچ هستند و همین باعث شده درآمد سالانه هر خانوار به طور متوسط بیش از 20 هزار یوان افزایش یابد.

سونگ‌شیان در حال حاضر 74 پایگاه کشت قارچ خوراکی استاندارد‌ شده و 241 انبار سردخانه‌ای دارد. تولید سالانه قارچ خوراکی این بخش به 150 هزار تن و ارزش تولید و سود جامع آن به ترتیب به 1.6 میلیارد یوان و 4 میلیارد یوان می‌رسد.

صنعت قارچ شیتاکه به عنوان یک صنعت پایه برای این بخش به منظور تقویت احیای روستایی پدیدار شده است.

پشتیبانی علمی و فناوری کلید صنعت پررونق قارچ شیتاکه بخش سونگ‌شیانگ محسوب می‌شود.

«کانگ یوان‌چون» رئیس «انجمن قارچ خوراکی هه‌نان» و سرپرست تیم قارچ‌های خوراکی «آکادمی علوم کشاورزی هه‌نان»، رهبری یک تیم در سونگ‌شیان را در سال 2018 برعهده گرفت و با یک طرح توسعه‌ای برای صنعت قارچ‌های خوراکی سونگ‌شیان به مدت سه ماه به این بخش رفت.

12全文 2 下一页
Messenger Pinterest LinkedIn