فارسی

پیام خطرناکی که نشست ناتو در مادرید به جهان مخابره کرد

CMG2022-07-02 17:17:30
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

به راستی کدام یک از کشورهای آسیب‌دیده فوق اقدامی علیه اعضای ناتو انجام داده بودند که مستحق آن ویرانی‌ها شدند؟

ناتو نه تنها یک مفهوم راهبردی تجاوزکارانه جدید را توسعه داده بلکه در نظر دارد ششمین دور گسترش و افزایش نیروی خود در اروپا را نیز عملیاتی کند.

«ینس استولتنبرگ» دبیر کل ناتو چندی پیش گفت که پروتکل الحاق سوئد و فنلاند به ناتو پنجم جولای (14 تیر) امضا خواهد شد. پیش از برگزاری نشست مادرید، ناتو اعلام کرد که یک نیروی واکنش سریع متشکل از 300 هزار نیرو (هشت برابر میزان گذشته) را تشکیل خواهد داد.

ایالات متحده اعلام کرده برنامه‌هایی برای ارتقای حضور نظامی در اروپا از جمله افزودن به تعداد نیروها، استقرار دو اسکادران از جنگنده‌های اف-35 در انگلیس، ایجاد قرارگاه پنجم نیروی زمینی آمریکا در لهستان و غیره را مد نظر دارد.

این رویکرد شانس وقوع درگیری میان ناتو و روسیه و بروز چالش برای امنیت اروپا را افزایش می‌دهد.

ناتو همچنین در تلاش برای رهبری یک فاجعه در منطقه آسیا-اقیانوس آرام است. نشست مادرید از سران چهار کشور آسیا-اقیانوس آرام از جمله ژاپن، کره جنوبی، استرالیا و نیوزیلند دعوت به عمل آورد. جاه طلبی ایجاد یک نسخه آسیا-اقیانوسیه‌ای از ناتو امری بدیهی است. این اقدام ممکن است نیروهای راستگرا و سیاستمداران برخی کشورهای آسیا-اقیانوس آرام را برانگیزد تا اقدامات خطرناکی اتخاذ کنند. نتیجه این اقدامات نه تها به افزایش تنش‌های منطقه‌ای منجر خواهد شد بلکه مسابقه تسلیحاتی نیز در پی خواهد داشت.

توسعه بی پایان ناتو بزرگترین تهدید برای امنیت جهانِ امروز است و مردمی که خواستار صلح و آرامش هستند در تظاهرات‌ها و راهپیمایی‌ها مخالفت خود را براز کرده‌اند.

کشورهای آسیا-اقیانوس آرام به طور خاص باید درباره تلاش خطرناک ایالات متحده برای استفاده از ناتو به منظور ایجاد کمپ‌های تفرقه‌افکنانه و تشدید منازعات منطقه‌ای هوشیار باشند.

در پایان باید گفت ناتو اروپا را به دردسر انداخته و نباید اجازه داد همین بلا را بر سر آسیا-اقیانوسی آرام هم بیاورد.

首页上一页12 2
Messenger Pinterest LinkedIn