فارسی

روایت هایی از شی جین پینگ و آموزگارانش

CMG2022-09-09 17:34:13
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

«تعداد زیادی از آموزگاران وجود دارند که به من آموزش داده اند و من تحت آموزش و پرورش آن ها قرار گرفته ام و هنوز هم چهره آنان را به خاطر دارم. آن ها به من دانش آموختند و انسانیت را به من یاد دادند تا بتوانم به طور بی پایان بهره مند شوم.»

این بیانات شی جین پینگ رهبر چین هنگام تشکر از آموزگارانش است. طی ده سال گذشته، شی بارها به بازدید از دبیرستان ها و کلاس های درس رفته و با آموزگاران و دانش آموزان تبادل نظر کرده است. رهبر چین گفت: پایه برنامه مهم و بزرگ صد ساله در تدریس و آموزش است و ریشه آموزش و پرورش را آموزگاران می کارند. با توجه به این گفته، می توان درک کرد که آموزش و پرورش همواره برای آقای شی در اولویت است.

به مناسبت فرا رسیدن سی و هشتمین روز معلم چین در سال 2022 میلادی، بگذارید باهم روایت هایی از شی جین پینگ با آموزگارانش را مرور کنیم!

«چِن چیو یینگ» آموزگار زبان چینی: احترام آقای شی به آموزگاران فراموش نشدنی است

در سپتامبر سال 1965 میلادی، «چِن چیو یینگ» آموزگار زبان چینی سال اول دوره اول دبیرستان، از گروه جدیدی از دانش آموزان استقبال می کرد که شی جین پینگ 12 ساله نیز در میان این گروه از دانش آموزان بود.

در آن موقع، سن شی جین پینگ در این کلاس نسبتا کم بود. آموزگار چِن متوجه شد که این پسر جوان دارای شخصیت با وقار و بسیار خوش اخلاق است. در آن زمان آموزگار چِن در کلاس شعر «دو فو» شاعر بزرگ چین در سلسله تانگ تدریس می کرد که موضوع آثار این شاعر بیشتر سرشار از همدردی و دلسوزی برای مردم عادی است. معلم چِن یادآوری می کند: پس از توضیح شعر «دو فو»، شی جین پینگ پس از کلاس نزد من آمد و گفت که این شاعر بزرگ را بسیار دوست دارد و می خواهد آثار بیشتر از وی بخواند. این پسر جوان کوشا و متفکر اثرات عمیقی بر معلم چِن به جا گذاشته است.

شش سال پیش، در روز نهم سپتامبر سال 2016 میلادی پیش از روز معلم، شی جین پینگ که رئیس جمهوری خلق چین است، به دبیرستان «با یی» (یکم آگوست)، آموزشگاه مادری خود بازگشت و با آموزگاران و دانش آموزان دیدار کرد. همین روز؛ شی با چندین آموزگار قدیم خود ملاقات کرد. آموزگار چِن 77 ساله هنگامی که صحبت های شی را شنید که از عشق خود به آموزشگاه زادگاهش تعریف می کرد، گفت که این جا دیگر بحث رهبری نیست بلکه تنها احساسات شاگرد و آموزگاری وجود دارد؛ به قدری تحت تاثیر قرار گرفته بود که اشک از چشمانش جاری شد. با وجود این که ده ها سال از آن زمان گذشته، اما عشق آنان به عنوان آموزگار و دانش آموز تغییری نکرده است.

12全文 2 下一页
Messenger Pinterest LinkedIn