فارسی

لزوم یافتن مسیر درست برای تعامل چین و آمریکا

CMG2023-02-03 17:20:15
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

از زمانی که سال گذشته شی جین پینگ، رئیس جمهوری خلق چین با جو بایدن، همتای آمریکایی خود در بالی، اندونزی دیدار کرده بود، تیم های دیپلماتیک و امنیت ملی چین و آمریکا و همچنین تیم های مالی و تجاری تماس نزدیک خود را برای پیگیری مسائل اصلی مورد بحث در جریان دیدار رهبران این دو کشور و همچنین اجرای تفاهمات مشترک مهمی که حاصل شد، حفظ کرده اند.

جامعه بین‌المللی امیدوار است که این دو کشور بزرگ بتوانند تلاش‌های مشترکی را برای یافتن راه مناسب تعامل انجام دهند تا به عنوان لنگر ثبات در دنیایی که به سرعت در حال تغییر است، بوده و نقش مهمی را در ارتقای بهبود اقتصاد جهانی پس از همه‌گیری ایفا کرده، و با تغییرات اقلیمی مقابله کرده و مسائل مهم منطقه ای را حل و فصل کنند.

در سال های اخیر، ایالات متحده وسواس خود را در برخورد با چین به عنوان به اصطلاح یک رقیب استراتژیک رها نکرده، که این امر نه تنها روابط چین و آمریکا را به دام می اندازد، بلکه صلح و توسعه جهانی را ناپایدار می کند.

استفن روچ، محقق ارشد دانشگاه ییل در آمریکا، اخیرا هشدار داده است که اگر دو کشور در تقابل باقی بمانند، «توانایی شان در مقابله با مسائل عظیم و مهم جهانی به شدت محدود خواهد شد».

چیزی که طرف آمریکایی باید درک کند این است که در دنیا رقابت در هر زمان وجود دارد، اما رقابت باید این باشد که از یکدیگر یاد بگیریم، به همدیگر نزدیک شویم و با هم پیشرفت کنیم، نه اینکه «اگر تو شکست بخوری و من برنده شوم، تو بمیری و من زنده بمانم». رویکردهای کور ضد چینی کارساز نخواهد بود.

شی گفت که اگر دو کشور بزرگ چین و آمریکا تفاهمات مشترک اصولی و کلی نداشته باشند مشکل ساز خواهد بود. فقط با اصول می توان جهت و مسیر داشت و تنها با جهت و مسیر دو طرف می توانند اختلافات را به درستی مدیریت کنند و همکاری را گسترش دهند.

در دیدار شی و بایدن، روسای جمهور دو کشور بر اهمیت تدوین اصول راهنما برای روابط چین و آمریکا توافق کردند، و این موضوع را بیشتر با بحث های سازنده بررسی کردند.

طرف چینی پیشنهاد کرد که چین و ایالات متحده باید به یکدیگر احترام بگذارند، در صلح همزیستی کنند و همکاری برد-برد را دنبال کنند، و برای اطمینان از پیشبرد روابط چین و ایالات متحده در مسیر درست و بدون اینکه مسیر گم یا سرعت کم شود، با هم همکاری کنند و با اصطکاک و برخورد کمتری مواجه شوند.

احترام متقابل تجربه مهمی است که از تبادلات گذشته بین دو طرف به دست آمده و همچنین پیش شرط بازگشت روابط چین و ایالات متحده به مسیر درست است.

123全文 3 下一页
Messenger Pinterest LinkedIn