فارسی

لزوم یافتن مسیر درست برای تعامل چین و آمریکا

CMG2023-02-03 17:20:15
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

همکاری برد-برد روایت واقعی روابط چین و ایالات متحده در نیم قرن گذشته بوده و باید همچنان هدفی باشد که هر دو کشور دنبال می کنند.

چین و ایالات متحده منافع مشترک گسترده ای در زمینه های دوجانبه و چندجانبه دارند و می توانند و باید در بسیاری از زمینه ها همکاری کنند. لیست همکاری آنها باید گسترش یابد نه اینکه کاهش یابد.

بر اساس گزارش اداره کل گمرک چین، کل تجارت بین چین و ایالات متحده در سال 2022 به رکورد 5.05 تریلیون یوان (748.5 میلیارد دلار) رسید. این به طور کامل نشان می‌دهد که آنچه مردم چین و آمریکا می‌خواهند، همکاری مبتنی بر نتایج برد-برد است، اگرچه عده ای در آمریکا به «جدا شدن از چین» اعتیاد دارند.

در جریان نشست بالی، بایدن گفت که طرف آمریکایی هیچ قصدی برای «جدایی» از چین یا توقف توسعه اقتصادی چین ندارد. ایالات متحده باید آنچه را که وعده داده است، انجام دهد و از سیاسی کردن و استفاده از روابط اقتصادی و تجاری و همچنین مبادلات علم و فناوری به عنوان اهرم فشار دست بردارد.

جامعه بین المللی از چین و ایالات متحده انتظار دارد که به طور مشترک با چالش های جهانی کنار بیایند. «هنری پالسون» وزیر سابق خزانه‌داری آمریکا اخیراً در مقاله‌ای در «فارین افرز» نوشته است که «بدون یک رابطه پایدار بین ایالات متحده و چین، جایی که همکاری بر سر منافع مشترک امکان‌پذیر است، جهان مکانی بسیار خطرناک و کم‌رونق خواهد بود».

یافتن راه درست برای کنار آمدن با یکدیگر، انتظار مشترک مردم دو کشور و سایر نقاط جهان است.

دو طرف باید نسبت به تاریخ، جهان و مردم احساس مسئولیت داشته باشند، تعامل خود را با گفت و گو و همکاری برد-برد به جای تقابل و رقابت حاصل جمع صفر تعریف کنند و روابط خود را به سمت مسیری سالم و رشد پایدار به نفع دو کشور و به طور کل جهان هدایت کنند.

首页上一页123 3
Messenger Pinterest LinkedIn