فارسی

لزوم یافتن مسیر درست برای تعامل چین و آمریکا

CMG2023-02-03 17:20:15
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

چین و ایالات متحده دو کشور بزرگ با تاریخ، فرهنگ، سیستم های اجتماعی و مسیرهای توسعه متفاوت هستند. در گذشته تفاوت هایی وجود داشته است و در آینده بیشتر خواهد بود. اما چنین اختلافاتی نباید مانعی برای توسعه روابط چین و آمریکا شود.

چین به سیستم اجتماعی آمریکا احترام می گذارد و همیشه امیدوار است که ایالات متحده باز و مطمئن باقی بماند، به رشد خود ادامه دهد و پیشرفت کند. به همین ترتیب، ایالات متحده باید به مسیر توسعه چین احترام بگذارد.

رهبری حزب کمونیست و سیستم سوسیالیستی چین از حمایت 1.4 میلیارد نفری برخوردار هستند. آنها تضمین اساسی برای توسعه و ثبات چین هستند.

اگر چین و ایالات متحده می خواهند با هم کنار بیایند، شناخت و احترام به چنین تفاوت هایی حیاتی است. هیچ یک از طرفین نباید سعی کند طرف مقابل را منطبق بر تصورات خود تغییر دهد، یا به دنبال تغییر یا حتی براندازی سیستم طرف مقابل باشد.

ایالات متحده باید از تعصبات ایدئولوژیک خود در کور کردن سیاستش در زمینه چین جلوگیری کند و اقدامات مشخصی را برای تحقق وعده خود مبنی بر اینکه ایالات متحده به سیستم چین احترام می گذارد و به دنبال تغییر آن نیست، انجام دهد.

جلوگیری از درگیری و رویارویی و دستیابی به همزیستی مسالمت آمیز جزو منافع متقابل و اساسی دو طرف است. چین به سیاست خارجی مستقل مبتنی بر صلح و اهداف سیاست خارجی خود در زمینه حفظ صلح جهانی و ترویج توسعه مشترک متعهد است.

برخی در ایالات متحده که نمی توانند از ذهنیت جنگ سرد خلاص شوند، چین را با دیدن مراحل توسعه آن به عنوان یک دشمن خیالی در نظر می گیرند. طرف آمریکایی باید چنین مانع بزرگی را که مانع همزیستی مسالمت آمیز بین چین و ایالات متحده می شود، در اسرع وقت از بین ببرد.

رعایت هنجارهای اساسی روابط بین الملل و سه بیانیه مشترک چین و آمریکا برای دو طرف به منظور مدیریت اختلافات و جلوگیری از رویارویی و درگیری بسیار مهم است. در واقع، این مهم ترین محافظ و ضامن برای روابط چین و ایالات متحده است.

هرگاه که دو کشور با هم درگیر شوند یا در قالب جنگ سرد، جنگ گرم، جنگ تجاری یا جنگ تکنولوژیک رویارویی کنند، در نهایت به منافع چین، ایالات متحده و سایر نقاط جهان لطمه خواهد زد.

مسئله تایوان هسته اصلی منافع چین است. این موضوع سنگ بنای روابط سیاسی چین و ایالات متحده بوده و اولین خط قرمزی است که نباید در روابط چین و آمریکا از آن عبور کرد.

ایالات متحده باید وسواس خود را برای مهار چین کنار بگذارد. آمریکا باید تعهد خود را عملی کند که به دنبال جنگ سرد جدید نیست، به دنبال احیای اتحادها علیه چین نیست، از «استقلال تایوان» حمایت نمی کند، از «دو چین» یا «یک چین، یک تایوان» حمایت نمی کند، و هیچ قصدی برای درگیری با چین ندارد.

首页上一页123全文 3 下一页
Messenger Pinterest LinkedIn