فارسی

فیلم‌های «بدون مانع»؛ فرصتی برای تجربه سینما توسط افراد کم‌بینا

CMG2023-03-18 17:02:26
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

عکس دسته جمعی اعضای کارگروه «سینمای روشن» همراه با یک تماشاچی کم بینای فیلم ساخته شده توسط این اعضاء

«ما دی لی» صاحب یک سالن ماساژ در شهر «ده چان»، استان سیچوان، واقع در جنوب غربی چین است؛ او و تمامی پرسنل این سالن، نابینا هستند. «ما» که بعد از اینکه بینایی اش را از دست داد،‌ به ندرت بیرون می رفت چه برسد به اینکه فیلم تماشا کند، وقتی خبر اکران فیلم «بدون مانع»، فیلمی ساخته شده مخصوص کم بینایان، را شنید، بی درنگ تصمیم گرفت یک روز سالن خود را تعطیل کند و به تماشای این فیلم برود.

تماشاچی نابینایی که تحت تاثیر سناریوی فیلم قرار گرفته است

فیلمی که «ما» درصدد تماشای آن بود، توسط کارگروه پروژه عام المنفعه «سینمای روشن» دانشگاه ارتباطات چین بازسازی شده است.

ساخت فیلم های قابل فهم برای افراد کم‌بینا

در ماه مه سال 2018 میلادی، پروژه عام المنفعه «سینمای روشن» دانشگاه ارتباطات چین به طور رسمی راه اندازی شد. این تیم در طول 5 سال گذشته بیش از 500 فیلم در ژانرهای انیمیشن، فیلم های مبتنی بر واقعیت، فیلم های علمی-تخیلی و تاریخی را برای کم‌بینا تولید کرده است. امروزه، فیلم های بازسازی شده توسط این کارگروه در سراسر نقاط چین اکران شده و به دو هزار و 244 مدرسه مخصوص کودکان و نوجوانان و جوانان معلول معرفی گشته اند.

سؤالی که به ذهن مخاطب خطور می کند این است که یک فیلم را چگونه باید بازسازی کرد که افراد کم‌بینا نیز بتوانند به تماشای آن بنشینند؟

کارگروه پروژه «سینما روشن»، پس از بحث‌ها و بررسی های فراوان، شکل اصلی فیلم‌های بدون مانع و به عبارتی فیلم های مخصوص کم بینایان را تعیین کرد که به این شرح است: بازگویی تصاویر اکران شده و توضیح احساسات و معنای نهفته در پس زمینه این تصاویر در حاشیه دیالوگ ها و دیگر صداهای فیلم .

بدیهی است که ساخت فیلم مخصوص کم‌بینایان به منزله بازگویی تصاویر نیست و برای اینکه تماشاچیان کم‌بینا بتوانند فیلم را درک کنند و یک فیلم با کیفیت مخصوص کم بینایان تولید شود، باید روی دقت و ظرافت بازگویی تصاویر، تمرکز فوق العاده ای به کار گرفته شود.

123全文 3 下一页
Messenger Pinterest LinkedIn